Arhitektura računara

Izvor: SI Wiki
Pređi na navigaciju Pređi na pretragu

DOBAR DAN! Dobrodošli na stranicu iz obaveznog predmeta u četvrtom semestru Arhitektura računara. Moje ime je SI Wiki. Da li možda, imate, nekih pitanja? Nadam se da me sada, čujete malo bolje.

Korisne veze

  • ETF SI (nastavni materijali, rešenja rokova)

Nastava

Gradivo je podeljeno na sledeće oblasti:

  • Prvi blok: Mehanizam prekida
  • Drugi blok: Magistrala, memorija (samo na vežbama), ulaz/izlaz (osnove, povezivanje sa periferijom)
  • Treći blok: Tehnike rada sa ulaznim/izlaznim uređajima (ispitivanje bita spremnosti, mehanizam prekida, DMA kontroler), periferije i mehanizam prekida, konstrukti iz viših programskih jezika, nestandardne instrukcije

Predavanja su neophodna, jer sa teorijski zadaci uvek dolaze na rokovima (najčešće K1 10 poena, K2 15 poena, ispit 15 poena). Vežbe prate gradivo sa predavanja, i iz njih obično dolaze zadaci sličih tipova na kolokvijumu:

  • Zadatak sa izvršavanjem instrukcija i rukovođenjem različitih vrsta prekida (dolazi na prvom kolokvijumu)
  • Zadatak sa izvršavanjem instrukcija i komunikacijom preko magistrale (može da dođe na drugom kolokvijumu)
  • Zadatak sa rasporedom memorije i hardverom za rukovođenje adresnim prostorima (može da dođe na drugom kolokvijumu)
  • Kombinacija prethodne dve stavke (može da dođe na drugom kolokvijumu)
  • Asemblerski zadatak komunikacije sa memorijom i periferijama (dolazi na ispitu)

Prezentacije sa predavanja mogu se naći na drajvu iz odeljka za korisne materijale.
Ovde možete naći i izdvojenu teoriju:

Laboratorijske vežbe

Postoje dve laboratorijske vežbe, svaka po 10 bodova, koje se održavaju sredinom semestra. Rade se u simulatoru, imaju ulazni Moodle test i (samo na drugoj laboratorijskoj vežbi) domaći zadatak. Jednu laboratorijsku vežbu je moguće jednom nadoknaditi, i bodovi sa laboratorijskih vežbi važe godinu dana. Materijali sa laboratorijskih vežbi od prethodnih godina, poput domaćih zadataka, uputstva za asembler i primera zadatka za prvu laboratorijsku vežbu se mogu naći na stranici predmeta. Više o samom simulatoru može da se nađe u odeljku sa alatima.

Pre laboratorijskih vežbi dostupni su probni testovi za njih. 2020. godine sledeći probni testovi su bili na raspolaganju sa stranice predmeta:

Veze ka tim probnim testovima se više ne nalaze na stranici predmeta od 2021. godine. Umesto njih, na Moodle kursu predmeta se mogu naći probni testovi, od kojih su za sada dostupni oni iz 2021. godine. Primere Moodle testova koji su bili 2023. godine na drugoj laboratorijskoj možete naći ovde.

Prva laboratorijska vežba

Moodle test nosi 4 boda. Potrebno je ostvariti najmanje 2 kako bi se pristupilo izradi laboratorijske vežbe. Ostalih 6 bodova dobija se na izradi 4 zadatka (2 lakša i 2 teža). Zadaci su po formatu i idejama slični zadacima na pripremnoj laboratorijskoj vežbi. Tokom izrade laboratorijske vežbe demonstrator ili asistent može postaviti teorijska pitanja u vezi sa gradivom i na osnovu njih može skinuti određen broj poena u slučaju lošeg odgovora (mada je ovo jako retko). Zadaci moraju kompletno da rade da bi se bodovali.

Druga laboratorijska vežba

Moodle test nosi 4 boda. Potrebno je ostvariti najmanje 2 kako bi se pristupilo izradi laboratorijske vežbe. Ostalih 6 bodova dobija se na izradi 2 modifikacije domaćeg zadatka. Jedna modifikacija je trivijalna, dok je druga malo teža (ali je većina uspešno uradi). Druga modifikacija na nadoknadi je, po pravilu, prilično teža. Tokom izrade laboratorijske vežbe demonstrator ili asistent može postaviti teorijska pitanja u vezi sa gradivom i na osnovu njih može skinuti određen broj poena u slučaju lošeg odgovora (mada je ovo jako retko). Zadaci moraju kompletno da rade da bi se bodovali. Svaka od modifikacija nosi 3 boda i ocenjuju se nezavisno jedna od druge.

Projekat

Projekat je realizovati procesor predložene arhitekture, magistrale i sa periferijama (barem kontroler miša ili tastature i grafička kartica koja iscrtava na VGA monitor) na kome će se pokretati predloženi program, na FPGA pločici Cyclone III (ili Cyclone V) kao što se koristi na PORT. Radi se u grupi do 5 članova, nosi 20 bodova i nije obavezan. U grafičkoj kartici potrebno je realizovati crtanje piksela, linije i kvadrata koristeći SDRAM čip na pločici. Kontroleri tastature i VGA monitora postoje realizovani na prethodnim ORT2 laboratorijskim vežbama, pre nego što su izmenjene da ne sadrže rad sa FPGA.

Po mišljenju predmetnih saradnika, projekat nosi mnogo manje bodova nego što je težak, i ne vredi ga raditi za ocenu, već samo ukoliko su studenti zaista zainteresovani za takvu vrstu rada.

Neke korisne veze pri izradi projekta:

Softverski alat ModelSim koji može da se preuzme pored Quartus-a je takođe jako koristan alat za debagovanje šema pre spuštanja na pločicu, pa je preporučljivo upoznati se sa time kako radi.

Ispitni rokovi

Ispitni rokovi se mogu naći na stranici predmeta, ali se ispitni rokovi od trenutne godine objavljuju tek nakon što se godina završi. Često su rešeni, ali samo delimično. Ispod se mogu naći rokovi trenutno sakupljeni na vikiju. Još uvek neprepisani rokovi mogu se naći u odeljku za potrebnu pomoć. Ukoliko želite da dodate rok, posetite stranicu za pravljenje roka.

Kolokvijumi

Ispiti

Alati

SPECS

SPECS je simulator koji se koristi na laboratorijskim vežbama. Može se preuzeti sa stranice predmeta zajedno sa asemblerom PSams. Detaljno uputstvo za korišćenje ova dva alata je takođe dato na stranici predmeta.

Ukoliko simulator pokrećete kroz Wine na operativnom sistemu Linux (slične instrukcije možda rade i na macOS, ali nije testirano), potrebno je da:

  • Iz direktorijuma p3lab1 obrišete VEZBA.ECS jer će asembler generisati novi fajl pod imenom vezba.ecs koji, ukoliko postoje oba fajla, simulator neće čitati.
  • Koristite 32-bitni Wine prefiks.
  • Kroz winetricks instalirajte oleaut32, vb6run i gdiplus.

Način ocenjivanja

  • — Bodovi sa laboratorijskih vežbi (0-10 svaka)
  • — Bodovi sa prvog i drugog kolokvijuma nose po 25 svaki. (0-50)
  • — Bodovi sa ispita (0-30)
  • Bodovi: .
Bodovi
Ocena 5 6 7 8 9 10

Računanje

  • :
  • :
  • :
  • :
  • :
  • :
  • :
  • Ocena:

Potrebna pomoć