ОРТ2/Генератор

Извор: SI Wiki
Пређи на навигацију Пређи на претрагу

Генератор дијаграма за ОРТ2 пројекат је алат развијен на SI Wiki за потребе генерисања дијаграма који се траже на пројекту са предмета. Поред тога, алат може да служи као визуелни преглед микропрограма у пројекту и може да пронађе одређене грешке у појединачним корацима.

Начин рада

Укратко, у алат се уносе датотеке са AORSim-компатибилним микрокодом (microProgram.txt) и конфигурацијом (konfiguracija.txt), и алат генерише све стране дијаграма по формату траженом на предмету (ажурно са форматом дијаграма 2022/2023 године). Уколико желите да штампате ваш дијаграм, притисните дугме Штампај (на новој страници), подесите формат странице на A4, искључите маргине и одштампајте или сачувајте у PDF.

Алат је још увек у тестирању! Уколико приметите неке грешке или имате додатне сугестије о начину рада генератора, обратите се једном од развијача алата. Без обзира на стабилност генератора, препоручује се да након генерисања прегледате дијаграм да бисте видели да ли све има смисла. То је, уосталом, и смисао ових дијаграма на пројекту.

Детаљније упутство можете пронаћи испод овог интерфејса.

Интерфејс

Упутство

Постоје три одељка са опцијама генератора описана испод.

Опције

У овом одељку се налазе опције које ће студентима најчешће бити потребне:

  • Микрокод: изабрати microProgram.txt или било који други фајл са AORSim микрокодом.
  • Конфигурација: изабрати konfiguracija.txt или било који други фајл са AORSim конфигурацијом.
  • Име и презиме: уколико желите да алат на подножје свих папира унесе ваше име и презиме, можете унети ово поље.
  • Број индекса: уколико желите да алат на подножје свих папира унесе ваш број индекса, можете унети ово поље.

Након попуњавања ових поља, можете прећи на генерисање дијаграма, или подешавати напредне опције.

Акције

У овом одељку можете покренути генерисање:

  • Генериши (на овој страници): Генерише преглед дијаграма на тренутној страници. Ова опција може бити корисна уколико желите да брзо прегледате како изгледа генерисани дијаграм.
  • Штампај (на новој страници): Генерише дијаграм на новој страници и покреће дијалог за штампање. За оптимално штампање изабрати A4 формат странице и искључити маргине.
  • Преузми као SVG: Преузима генерисани дијаграм као SVG фајл. Ова опција је уведена уколико желите да направите модификације на дијаграм које нису могуће кроз опције генератора, кроз алате попут Inkscape или Adobe Illustrator.

Уколико дође до грешке при генерисању, у текстуално поље испод дугмића за акције биће исписане грешке. Грешке при парсирању неће генерисати дијаграм уопште, док ће грешке у одређивању микрооперација додатно означити корак са грешком црвеном бојом.

Напредне опције

Уколико основне опције изнад нису биле довољне, одређене аспекте генерисаног дијаграма је могуће изменити и помоћу напредних опција. Није гарантовано да ће све опције дати смислене резултате (конкретно опције за мењање величина на дијаграму)

  • Ширина странице (са маргином): Ширина једне странице у пикселима. Уколико дијаграм испадне преширок за штампање, можете смањити ову величину. (Мењање ове опције неће променити ширину корака дијаграма, што је величина чије мењање није тренутно доступно кроз опције.)
    • Пиксели као такви нису корисна мера за штампање, већ се морају ручно претворити у инче или центиметре како бисте одредили колике величине су вам заиста потребне, али би подразумеване величине у дијаграму требало да функционишу како треба.
  • Висина странице (са маргином): Висина једне странице у пикселима. Уколико дијаграм испадне превисок за штампање, можете смањити ову величину.
  • Наслов леве колоне: Текст у левој колони дијаграма.
  • Наслов средње колоне: Текст у средњој колони дијаграма.
  • Наслов десне колоне: Текст у десној колони дијаграма.
  • Висина стрелице: Висина једне вертикалне стрелице између два корака.
  • Висина заглавља: Висина заглавља са насловима колона.
  • Висина једног реда подножја: Висина једног реда у подножју дијаграма.
  • Маргина: Контролише количину белине око сваке стране дијаграма.
  • Назив предмета: Уколико се назив ОРТ2 промени, или уколико неким чудом овај генератор буде користан за друге предмете, можете користити ову опцију да промените назив предмета генерисан у подножју дијаграма.

Будући развој

Следеће идеје за нове функционалности генератора нису још увек имплементиране, али је могуће да ће бити у некој будућности:

  1. ЕТФ лого у ћошку дијаграма.
  2. IRPOM, IRDA, IRBR и IRJA, пошто нису прави регистри, би требало да се на дијаграму исписују као одговарајуће секвенце IR сигнала, прочитане из конфигурације. Ово је тренутно блокирано тиме да се редови са микрооперацијама преламају само на запетама, односно једна микрооперација се не може преломити на више редова.
  3. GPR[AR] се исправније пише GPR[GPRAR]. Ова могућност је такође блокирана бољим преламањем текста.
  4. Једини текст који тренутно није могуће изменити јесу ознаке поља у подножју дијаграма.
  5. Лабеле се никада не преламају, тако да предугачки називи лабела умеју да изађу ван свог правоугаоника.
  6. Лабеле које се никад не користе или лабеле које се само користе само у истом кораку на који показују могу бити избачене из дијаграма.
  7. Скок на корак на истој страни је прегледније нацртати као стрелицу која иде до тог корака, уместо стрелицу до лабеле.
  8. Све лабеле се конвертују у мала слова. Иако наизглед лак за исправку, ово је проблем до логике парсирања микрокода.
  9. Уколико генератор пријави грешку у микрооперацији, тај корак ће бити обојен црвеном бојом. Уколико, ипак, генератор погрешно детектује грешку у микрооперацији, треба да постоји могућност да корисник заобиђе бојење корака у црвену боју у напредним опцијама.