Архитектура рачунара/Пробни тестови 2021
- За питања са више одговора, тачни одговори су подебљани и уоквирени
- За питања за које се одговори уносе, тачни одговори су подвучени и сакривени, тако да се прикажу када изаберете тај текст (пример: овако)
- Притисните лево дугме испод за сакривање и откривање свих одговора, или десно дугме за укључивање и искључивање интерактивног режима:
Први тест
Питање 1
У четвртој фази рада процесора, процесор провера доспеле захтеве за прекиде по преодређеном приоритету. Највиши приоритет треба да буде обележен са 1, а сваки следећи (нижи) са већим бројем.
- Прекид због грешке у коду операције: 1
- Прекид после сваке инструкције: 4
- Немаскирајући захтев за прекид: 2
- Маскирајући захтев за прекид: 3
Питање 2
Адресни простор неког рачунара је 64КБ, а адресирање је бајтовско. Периферији ПЕР1 придружен је улаз 5 у IV табели. Вредност регистра ИВТП је 2х. На којој адреси у меморији (у IV табели) се налази адреса прекидне рутине за периферију ПЕР1?
- 0010х
- 000Ах
- Ниједан од понуђених одговора
- 000Бх
- 000Цх
Питање 3
Процесор поседује 3 улаза за спољашње маскирајуће прекиде интр3..1, чији су нивои приоритета 3, 2 и 1, респективно, док је ниво приоритета главног програма 0. Захтев истог нивоа приоритета се не прихвата. У регистру ИМР (Интеррупт Маск Регистер) јединица на биту и значи да је дозвољен прекид са линије интри. У току извршавања инструкције СУБ Р1, Р2, Р3 по линији интр2 стиже захтев за прекид. Да ли ће захтев бити прихваћен уколико су ИМР3..1=111, ПСWИ=1, ПСWЛ1..0=10?
- Ниједан од понуђених одговора
- Да
- Зависи да ли су улази у ИВТ подешени фиксно или променљиво
- Зависи од вредности З бита ПСW регистра
- Не
Питање 4
Адресни простор неког рачунара је 128КБ, а ширина меморијске речи је 16б (магистрала података је величине 16 бита). Периферије након прихватања инта сигнала процесору шаљу произвољан 6-битни број улаза у табели прекидних рутина по линијама ДБУС5..0. Колика је величина (у бајтовима) табеле прекидних рутина рачунајући само захтеве за предкид периферија?
- Ниједан од понуђених одговора
- 256 Б
- 512 Б
- 1024 Б
- 128 Б
Други тест
Питање 1
Уколико се врши пренос 100 бајтова података са периферије у меморију у систему без ДМА контролера колико ће пута бити генерисан захтев за прекидом уколико се са периферије чита на нивоу 16 битног податка? Формат управљачког регистра контролера периферије је следећи: бит 1 је Енабле бит, бит 0 је Старт бит, а бит 5 је I/#О (1-улаз, 0-излаз) а његов садржај 23х.
- 100
- 99
- 0
- 101
- 50
Објашњење: 100 бајтова кад се преносе два по два генерисаће 50 прекида, јер ће пренос радити главни програм и њему се генерише прекид када је податак спреман. Садржај контролног регистра је 00100011, што значи да је периферија покренута, да су прекиди укључени (да се пренос не врши провером бита спремности, у ком случају неће бити генерисан ниједан прекид) и да је периферија подешена као улазна.
Питање 2
Адресни простор троадресног процесора је 16МБ, а адресибилна јединца[сиц] је 8-битна реч, при чему је најнижих 2МБ резервисано за РОМ меморију. Улазно/излазни и меморијски адресни простори су раздвојени. Величина физичке РАМ меморије је 6МБ и заузима највиши део адресног простора расположивог за РАМ меморију. Који опсег адреса покрива физичка РАМ меморија?
- Ниједан од понуђених одговора
- А00000х - ФФФФФФх
- 900000х - ЕФФФФФх
- 500000х - ФФФФФФх
- 900000х - ДФФФФФх
Објашњење: 16МБ адресни простор са бајтовским адресирањем значи 16М, односно 224 адреса. Простор који заузима РАМ је највиши, па је крајња адреса сигурно ФФФФФФх. Такође, видимо да РАМ заузима адресног простора, тако да је А00000х - ФФФФФФх најприближнији том броју.
Питање 3
У прекидној рутини која је придружена ДМА контролеру врши се:
- Пренос једне речи.
- Пренос целог блока података.
- Заустављање ДМА контролера, заустављање периферије и постављање семафора.
- Постављање хлда сигнала.
- Ништа од понуђеног.
Питање 4
Адресни простор двоадресног процесора је 16Г адресибилних јединица, а адресирање је на нивоу 32-битне речи. Улазно/излазни и меморијски адресни простори су раздвојени. Магистрала је асинхрона. Назначити све релевантне линије системске магистрале и прецизно назначити ширине адресне и магистрале података.
- Ниједан од понуђених одговора
Објашњење: 16Г адресиблних јединица значи 34 бита адресе, па знамо да адресна магистрала мора да буде А33..0. 32-битна реч значи да магистрала података мора да буде D31..0. РД и WР сигнали су присутни код сваке магистрале, је присутно код магистрале са раздвојеним меморијским и улазно-излазним адресним просторима а ФЦ код асинхроне магистрале.