PMT/K2 Februar 2024
< ПМТ
Pređi na navigaciju
Pređi na pretragu
- Ovaj rok nije rešen. Pomozite SI Wiki tako što ćete ga rešiti.
Februar rok održan 7.2.2024.
Pitanje 1
- (3p) Definisati Parsevalovu teoremu. Za signal nacrtati dvostrani i jednostrani amplitudski spektar, ukoliko su parametri . Izračunati srednju snagu signala.
- (3p) Odrediti minimalan protok signala koji je dobijen primenom multipleksa sa vremenom raspodelom digitalnih signala, kada je svaki od digitalnih signala dobijen A/D konverzijom kontinualnog signala čija je maksimalna učestalost u spektru jednaka , a primenjena je ravnomerna kvantizacija sa .
Pitanje 2
- (3p) Objasniti uticaj ograničenog propusnog opsega na prenos signala. Pojam intersimbolske interferencije (ISI). Odrediti maksimalnu brzinu signaliziranja u slučaju kada ekvivalenta linija veze ima karakteristiku idealnog Nyquist-ovog filtra maksimalne učestalosti
- (3p) Digitalni signal protoka prenosi se primenom binarnog polarnog NRZ koda. Odrediti trajanje intervala signalizacije i potreban opseg učestalosti za prenos signala po kriterijumu prve nule u spektru. Koliko ovi parametri iznose ako se signal prenosi M-arnim NRZ signaliziranjem sa M = 8 nivoa? Za informaciju sekvencu 110010110 nacrtati vremenske oblike polarnog binarnog NRZ, polarnog binarnog RZ i M-arnog signala za M = 8. U kojem od posmatranih slučaja se spektar najefikasnije koristi?
Zadatak 1
Dat je signal koga čini periodična unipolarna povorka pravougaonih impulsa periode , vremena trajanja impulsa i amiplitude . Vreme početka impulsa je . Poznato je da je dvostrani spektar povorke pravougaonih impulsa opisan izrazom
- (3p) Nacrtati oblik amplitudskog spektra signala u opsegu učestanosti do 4kHz. Napisati izraz za ukupnu snagu komponenata signala u ovom opsegu.
- (2p) Odrediti srednju snagu signala , kao i srednju snagu signala koji se dobija propuštanjem signala kroz filtar propusnik opsega učestanosti (POU), čija je amplitudska karakteristika opisana sa:
Zadatak 2
Signal p(t) čija maksimalna učestanost u spektru iznosi 10kHz prenosi se postupkom impulsne kodne modulacije (PCM). Signal p(t) se odabire učestanošću koja je 10% veća od minimalne učestanosti određene teoremom odabiranja. Raspodela amplituda odbiraka signala je uniformna u intervalu . Kvantizacija odbiraka signala je uniformna sa q=8 kvantizacionih nivoa. Kodiranje signala se vrši prostim binarnim kodom počevši od najniže kvantizacione vrednosti.
- (2p) Odrediti učestanost odabiranja signala p(t) i protok dobijenog PCM signala.
- (3p) Odrediti vrednost kvantizacionih nivoa, kao i odgovarajuće kodne reči na izlazu kodera. Za niz bita na izlazu kodera 100111001101001 odrediti vrednost amplituda odbiraka signala na izlazu kvantizera.
- (3p) Ukoliko se zahteva da odnos snage signala i snage šuma kvantizacije bude veći od 60dB, odrediti minimalni potreban broj nivoa kvantizacije i dobijenog digitalnog signala. Koliko u tom slučaju iznosi maksimalna greška kvantizacije? Koje su rada vrednosti tri najveća kvantizaciona nivoa?