PMT/K2 Januar 2021

Izvor: SI Wiki
Pređi na navigaciju Pređi na pretragu
Ovaj rok nije rešen. Pomozite SI Wiki tako što ćete ga rešiti.

Drugi kolokvijum u januarskom roku 2021. godine održan je 31. januara.

Pitanje 1

Postavka

  1. (3p) Nacrtati dvostrani i jednostrani amplitudski spektar signala , . Odrediti srednju snagu signala .
  2. (4p) Objasniti princip formiranja multipleksa sa frekvencijskom raspodelom kanala. Nacrtati blok šemu kompletnog sistema za prenos tri telefonska signala primenom AM1BO modulacije.

Rešenje

Pitanje 2

Postavka

  1. (3p) Opisati vrste filtara i definisati njihove funkcije prenosa. Objasniti način rada filtara u spektralnom domenu.
  2. (2p) Odrediti minimalnu učestanost odabiranja signala čija je maksimalna učestanost u spektru , ako je za potrebe rekonstrukcije na raspolaganju realan NF filtar čija je širina prelazne oblasti jednaka ? Nacrtati spektar diskretizovanog signala za određenu minimalnu učestanost odabiranja .

Rešenje

Zadatak 1

Postavka

Dat je signal koga čini periodična unipolarna povorka pravougaonih impulsa periode , vremena trajanja impulsa i amiplitude . Vreme početka impulsa je . Poznato je da je dvostrani spektar povorke pravougaonih impulsa opisan izrazom

  1. (3p) Nacrtati oblik amplitudskog spektra signala u opsegu učestanosti do 5kHz. Koliko se spektralnih komponenti nalazi u opsegu do 5kHz (navesti učestanost svake od komponenata)? Napisati izraz za ukupnu snagu komponenata signala koje se nalaze u ovom opsegu.
  2. (2p) Odrediti srednju snagu signala , kao i srednju snagu signala koji se dobija propuštanjem signala kroz filtar propusnik opsega učestanosti (POU), čija je amplitudska karakteristika opisana sa:

Rešenje

Zadatak 2

Postavka

Signal čija maksimalna učestanost u spektru iznosi 10kHz prenosi se postupkom impulsne kodne modulacije (PCM). Signal se odabire učestanošću koja je 10% veća od minimalne učestanosti, određene teoremom odabiranja. Raspodela amplituda odbiraka signala je uniformna u intervalu . Kvantizacija odbiraka signala je uniformna sa q=16 kvantizacionih nivoa, dok se kodiranje signala vrši prostim binarnim kodom počevši od najniže kvantizacione vrednosti.

  1. (2p) Odrediti protok dobijenog PCM signala.
  2. (4p) Za sledeći niz amplituda odbiraka na ulazu kvantizera, odrediti odgovarajući niz odbiraka na izlazu kvantizera i niz bita na izlazu kodera: -3.94, +2.57, -0.57, +3.85 [V]. Odrediti odnos signal/šum kvantizacije i vrednost izraziti u decibelima.
  3. (2p) Odrediti kapacitet potreban za skladištenje informacije o digitalizovanoj verziji signala u trajanju t=10min.

Rešenje