PMT/Januar 2021

Izvor: SI Wiki
Pređi na navigaciju Pređi na pretragu
Ovaj rok nije rešen. Pomozite SI Wiki tako što ćete ga rešiti.

Ispit u januarskom roku 2021. godine održan je 31. januara i trajao je 2 sata.

Pitanje 1

  1. (3p) Princip rada prijemnika realizovanog u formi integratora sa rasterećenjem. Napisati izraze za verovatnoću greške po bitu pri prenosu unipolarnih i polarnih binarnih NRZ signala.
  2. (3p) Nacrtati blok šemu i objasniti način rada sistema za prenos signala postupkom BPSK. Napisati izraz za verovatnoću greške po bitu i objasniti od kojih parametara zavisi. Nacrtati konstelacioni dijagram BPSK signala i objasniti šta predstavlja.

Pitanje 2

  1. (4p) Šta predstavljaju tehnike dupleksiranja? Objasniti koji načini ostvarivanja veza postoje u zavisnosti od smera i načina razmene informacija. Objasniti princip dupleksiranja FDD i TDD tehnikama.
  2. (4p) Poređenje tehnika za fiksni pristup internetu, prednosti i nedostaci.

Zadatak 1

Binarni signal koji se prenosi obrazovan je od N=12 nezavisnih signala primenom multipleksa sa vremenskom raspodelom kanala i impulsne kodne modulacije (PCM). Maksimalna učestanost u spektru svakog od signala jednaka je fm=20kHz, odabiranje se vrši minimalnom učestanošću određenom teoremom odabiranja, a ravnomerna kvantizacija obavlja se sa q=2048 nivoa. Signal se prenosi binarnim polarnim NRZ impulsima u osnovnom opsegu učestanosti. Srednja snaga signala na izlazu iz predajnika iznosi Pt=0.8mW, dok linija veze unosi slabljenje jednako a=30dB. Prijemnik je realizovan u obliku integratora sa rasterećenjem. Na ulazu u prijemnik osim korisnog signala postoji i ABGŠ, čija je spektralna gustina srednje snage (SGSS) jednaka Pn=10-14W/Hz.

  1. (3p) Koliko iznosi binarni protok multipleksnog signala i širina propusnog opsega potrebna za prenos signala, po kriterijumu prve nule u spektru?
  2. (3p) Izračunati verovatnoću greške po bitu i prosečan vremenski interval između susednih pogrešnih prenetih bita.
  3. (2p) Ukoliko se opisanim sistemom prenosi signal dobijen vremenskim multipleksiranjem tri digitalna signala protoka Vb1=Vb2=Vb3=2Mb/s i dva digitalna signala protoka Vb4=Vb5=10Mb/s, odrediti protok i širinu opsega učestanosti potrebnu za prenos multipleksnog signala.

Zadatak 2

Binarni signal protoka Vb=8Mb/s, prenosi se QPSK digitalnim modulacionim postupkom. Srednja snaga signala na izlazu iz predajnika jednaka je Pt=1W. Linija veze unosi slabljenje jednako a=60dB. Na ulazu u prijemnik osim korisnog signala postoji i ABGŠ, čija je spektralna gustina srednje snage (SGSS) jednaka Pn=10⁻¹⁴W/Hz.

  1. (3p) Odrediti protok QPSK signala i širinu propusnog opsega koju zauzima modulisani signal po kriterijumu prve nule u spektru. Odrediti opseg učestanosti u kojem se nalaze značajne spektralne komponente, ako je učestanost nosioca jednaka f0=1GHz.
  2. (2p) Izračunati verovatnoću greške po bitu.
  3. (3p) Odrediti širinu opsega učestanosti potrebnu za prenos signala ukoliko se signal prenosi 16-QAM modulacionim postupkom.