ОРТ1/Master-slave флип-флоп
Master-slave флип-флопови су област која се на предмету обично објашњава само на предавањима и често долази као четврти задатак на испиту. Приликом њиховог прављења, потребно је поштовати неколико правила.
Поступак
У зависности од тога да ли је асинхрони RS флип-флоп активан у логичкој јединици или нули (тј. да ли је направљен помоћу НИЛИ или НИ кола) два асинхрона RS флип-флопа потребна за реализацију master-slave флип-флопа се цртају на следећи начин један поред другог:
Након одређивања побуде мастер RS флип-флопа, потребно је написати изразе за и користећи дозвољена кола (НИ или НИЛИ). На пример:
- Уколико се конструише T master-slave флип-флоп код кога је 1 активна вредност такта а 0 активна вредност улазног сигнала T помоћу асинхроних RS флип-флопова прављених преко НИ кола (активних у логичкој нули), добију се следећи изрази за и :[1]
- , онда ће то преко НИ кола бити реализовано као
- , онда ће то преко НИ кола бити реализовано као
- Уколико се конструише JK master-slave флип-флоп код кога је 0 активна вредност такта а 1 активна вредност улазних сигнала J и K помоћу асинхроних RS флип-флопова прављених преко НИЛИ кола (активних у логичкој јединици), добију се следећи изрази за и :[2]
- , онда ће то преко НИЛИ кола бити реализовано као
- , онда ће то преко НИЛИ кола бити реализовано као
Затим је потребно повезати master и slave флип-флоп, на следећи начин (обратити пажњу да нема укрштања жица овим поступком):
Након тога, потребно је на улаз master флип-флопа довести сигнале добијене у тачки 2.
- Уколико је у тачки 2 добијено да се у коначном изразу на НИ (односно НИЛИ) кола master флип-флопа доводи комплементиран сигнал такта, онда се на НИ (односно НИЛИ) кола slave флип-флопа доводи директан сигнал такта.
- Уколико се у коначном изразу за НИ (односно НИЛИ) кола master флип-флопа доводи директан сигнал такта, онда се на НИ (односно НИЛИ) кола slave флип-флопа доводи доводи комплементиран сигнал такта.
На пример:
Напомене
Потребно је знати да је асинхрони RS флип-флоп реализован помоћу НИЛИ кола активан у логичкој јединици, а да је асинхрони RS флип-флоп реализован помоћу НИ кола активан у логичкој нули.
Ни на једном року се није десило да се master-slave флип-флоп реализује помоћу НИ кола користећи RS флип-флоп реализован помоћу НИЛИ кола (и обрнуто), и овај поступак решавања не покрива тај случај.