OO2

Izvor: SI Wiki
Pređi na navigaciju Pređi na pretragu

Objektno orijentisano programiranje 2 je obavezan predmet u četvrtom semestru za SI i RTI, nastavljajući se na Objektno orijentisano programiranje 1. Navodi su netačni.

Korisne veze

Nastava

Kao nastavak OO1, na predmetu se obrađuju slične oblasti ali na programskim jezicima Java i C#:

  • Prvi blok: Objekti i klase, izvođenje i proširivanje klasa
  • Drugi blok: Interfejsi, nabrajanja, izuzeci, ugnežđeni tipovi, lambda izrazi (do ove oblasti na kolokvijumu za RTI), niti i konkurentno programiranje
  • Treći blok: Grafički korisnički interfejs i događaji, generici, .NET koncepti, razlike C# u odnosu na Java, svojstva, delegati, događaji

Prezentacije iz oblasti zrna i niti na jeziku C# se obično ne predaju tokom semestra i ne mogu doći na ispitu u prva dva ispitna roka, ali mogu posle toga.

Na vežbama se programira u Java programskom jeziku, u okruženju Eclipse. Gradivo vežbi prati gradivo predavanja. Pred kraj se takođe radi jezik C#, ali zaključno sa nitima, te C# ne dolazi u obzir za laboratorijske vežbe.

Domaći

Domaći zadaci se rade pre laboratorijskih vežbi i uslov su za bodove na laboratorijskim vežbama, ali sami po sebi uglavnom ne nose bodove. Postoji mogućnost da se sa predatim praznim domaćim zadatkom dođe na laboratorijsku vežbu i na njoj radi ceo domaći, ali ovo se ne preporučuje zbog vremenskog ograničenja. Domaći zadaci prethodnih godina mogu se pronaći na stranici predmeta. Jedan primer rešenja iz 2021/2022. godine može se naći ovde.

Laboratorijske vežbe

Isto kao i na OO1. Laboratorijske vežbe se rade iskučivo na programskom jeziku Java.

Gradivo
  • Prva (pokazna) laboratorijska vežba - Objekti i klase, izvođenje, proširivanje klasa, interfejsi, nabrajanja, izuzeci, ugnežđeni tipovi, lambda izrazi
  • Druga laboratorijska vežba - Oblasti za prvu laboratorijsku vežbu
  • Treća laboratorijska vežba - Celokupno gradivo obrađeno na programskom jeziku Java
Ocenjivanje
  • Druga laboratorijska vežba se ocenjuje automatski, korišćenjem JUnit-a. Svaka klasa se boduje zasebno. Za svaku od metoda postoji nekoliko testova koji uključuju obične i granične slučajeve. Broj poena na testovima predstavlja maksimum poena koji se mogu osvojiti, ali se zbog grešaka u kodu mogu dodatno umanjiti poeni.
  • Treća laboratorijska vežba se ocenjuje tako što se program pokrene i testiraju se mogućnosti definisane postavkom laboratorijske vežbe. Na samoj vežbi je dostupan ključ za bodovanje po kom će asistenti ocenjivati. Kao i sa testovima na drugoj laboratorijskoj vežbi, ovo predstavlja maksimum poena, a uočene greške u kodu povlače određeno umanjenje.

Sledeće modifikacije sa prethodnih laboratorijskih vežbi su dostupne:

Ispitni rokovi

Slična priča kao i za OO1.

Ukoliko želite da dodate rok, posetite stranicu za pravljenje roka.

Probni testovi

Ovde se nalaze probni testovi dati za vežbu pred kolokvijum na Moodle platformi.

Kolokvijum 1

Kolokvijum

Kolokvijum 2

Ispit

Način ocenjivanja

Isto kao i na OO1. Moguće je raditi i ispit u junu i popravnu treću laboratorijsku vežbu (detalji na OO1 stranici).

Literatura

Predmet je moguće položiti sa najvišom ocenom bez korišćenja literature. Gradivo predmeta pokriveno je u širini u udžbenicima, dok su zbirke od manjeg značaja nakon uvođenja novog formata kolokvijuma.

Potrebna pomoć

  • Na ovom predmetu fale postavke rokova. Pomozite vikiju pamćenjem/prepisivanjem rokova i postavljanjem na viki.
    • Od koristi su takođe modifikacije dobijene na laboratorijskim vežbama, kako bi studenti znali otprilike šta ih na laboratorijskim vežbama čeka.