АСП2/К1 2014

Извор: SI Wiki
< АСП2
Датум измене: 23. фебруар 2023. у 20:04; аутор: DjoleRkc (разговор | доприноси) (Нова страница: {{tocright}} [https://rti.etf.bg.ac.rs/rti/ri3sp/rokovi/SI2AS2_K1_1415.pdf Zadaci na stranici predmeta.] '''Prvi kolokvijum 2014. godine''' održan je 28. oktobra 2014. == 1. zadatak == === Postavka === '''(5p)''' Neka je dat uređeni niz M i sekvenca ključeva 15, 8, 33, 21, 25 na koje se vrši pretraga. Predložiti neophodne strukture podataka i prikazati njihov sadržaj nakon simultane pretrage zadatog niza na više ključeva. {| class="wikitable" |+ Uređe…)
(разл) ← Старија измена | Тренутна верзија (разл) | Новија измена → (разл)
Пређи на навигацију Пређи на претрагу

Zadaci na stranici predmeta.

Prvi kolokvijum 2014. godine održan je 28. oktobra 2014.

1. zadatak

Postavka

(5p) Neka je dat uređeni niz M i sekvenca ključeva 15, 8, 33, 21, 25 na koje se vrši pretraga. Predložiti neophodne strukture podataka i prikazati njihov sadržaj nakon simultane pretrage zadatog niza na više ključeva.

Uređeni niz M
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
1 3 7 10 11 15 17 20 25 28 29 31 33 36 40

Rešenje

Neophodan je dodatni vektor za elemente koji su već nađeni i njihove indekse. Nakon simultane pretrage zadatog niza na više ključeva, vektor će ovako izgledati (primetimo da se brojevi 8 i 21 ne nalaze u nizu):

15 25 33
6 9 13

2. zadatak

Postavka

(10p) Za stablo binarnog pretraživanja sa slike odrediti prosečan broj pristupa prilikom uspešne pretrage i prilikom neuspešne pretrage, ako je poznato da je vrednost ključeva koji se mogu umetnuti u stablo u opsegu od 1 do 30. Smatrati da su svi ključevi jednako verovatni.

Stablo iz postavke zadatka

Rešenje

Iz nepoznatog razloga rešenje ovog zadatka je bilo dato u pdfu sa zadacima.

Prosečan broj pristupa prilikom uspešne pretrage: 36/11=3.28
Prosečan broj pristupa prilikom neuspešne pretrage: 62/19=3.26

3. zadatak

Postavka

(10p) Prikazati po koracima izgled binarnog stabla pretraživanja sa slike, ukoliko izvrši sledeća sekvenca operacija: umetanje ključeva 19 i 2, a zatim brisanje ključeva 15, 5 i 22. Prilikom brisanja, koristiti sledbenika.

Stablo iz postavke zadatka

Rešenje

Stablo nakon umetanja ključeva 19 i 2
Stablo nakon brisanja ključeva 15, 5 i 22

4. zadatak

Postavka

(10p) U AVL stablo se redom umeću ključevi: 5, 3, 4, 6, 12, 9, 7, 16, 18. Prikazati, postupno, izgled stabla nakon svakog umetanja ključa.

Rešenje

Stablo nakon umetanja ključeva 5 i 3
Stablo nakon umetanja ključa 4
Stablo nakon umetanja ključa 6
Stablo nakon umetanja ključa 12
Stablo nakon umetanja ključa 9
Stablo nakon umetanja ključa 7
Stablo nakon umetanja ključa 16
Konačni izgled stabla

5. zadatak

Postavka

(15p) Napisati u pseudokodu operaciju dvostruke rotacije ulevo. Nacrtati opštu sliku koja objašnjava napisani pseudokod i na kojem su čvorovi obeleženi odgovarajućim identifikatorima upotrebljenim u pseudokodu.

Rešenje

U ovom zadatku je iskorišćeno rešenje iz knjige, tj ono što je u knjizi nazvano dvostrukom rotacijom (dve rotacije suprotnog smera, prvo leva oko levog sina kritičnog čvora a zatim desna oko kritičnog čvora). Dve rotacije ulevo oko kritičnog čvora nemaju smisla.[1]

L-ROT(x)
y = x.right
temp = y.left
y.left = x
x.right = temp
R-ROT(x)
y = x.left
temp = y.right
y.right = x
x.left = temp
L-DOUBLE-ROT(x)
L-ROT(x.left)
R-ROT(x)

6. zadatak

Postavka

(15p) Napisati u pseudokodu i kratko objasniti iterativnu implementaciju algoritma za binarno pretraživanje na ključ k, ukoliko je veličina tabele nepoznata. Smatrati da postoji funkcija IN(index) koja vraća vrednost true ukoliko zadati indeks pripada tabeli, a false u suprotnom.

Rešenje

U ovom zadatku se koristi algoritam za Binarno pretraživanje u tabeli nepoznate veličine iz knjige.

EX-SEARCH(L, key)
high=low=1;
if(IN(high)=false) return -1;
if(key = L[1]) return 1;
while(IN(high)=true && key>L[high]) high *= 2;
low = high/2;
while(low<=high)
    mid = (low+high)/2;
    if(key=L[mid]) return mid;
    if(key<L[mid]) high = mid-1;
    else low = mid+1;
end_while
return -1;

7. zadatak

Postavka

(15p) Objasniti šta je samopodešavajuće stablo, kao i motivaciju za ovu strukturu. Ukratko načelno opisati operacije pretraživanja, umetanja i brisanja. Koji algoritam pretraživanja nizova koristi sličnu strategiju?

Rešenje

Samopodešavajuća stabla su stabla koja održavaju balansiranost bez nekog eksplicitnog kriterijuma pri umetanju i brisanju. Umesto toga, reorganizacija stabla se vrši pri svakom pristupu stablu, pa i pretraživanju. Pritom se ključevi kojima se češće pristupa postavljaju bliže korenu, tako da im se omogući brži pristup pri narednim obraćanjima. Za ovo se koriste operacije koje se zasnivaju na rotacijama. Motivacija je optimizacija zasnovana na vremenskoj lokalnosti, slično kao kod transpozicije i prebacivanja na početak kod sekvencijalne pretrage. Pretraživanje se vrši tako što nađeni ili poslednji ne-null ključ nizom rotacija prebacujemo u koren. Umetanje se vrši tako što prvo uradimo pretraživanje na zadati ključ, a ako on ne postoji, umetnemo ga na odgovarajuće mesto. Brisanje se vrši tako što se prvo vrši pretraživanje na zadati ključ, pa ako se on pronađe, prebacuje se u koren, koji se potom briše i menja prethodnikom.

8. zadatak

Postavka

(20p) Odgovoriti na sledeća pitanja u vezi optimalnog stabla binarnog pretraživanja. Napomena: Svaki korišćeni simbol treba definisati i objasniti.

  1. Precizno definisati optimalno stablo binarnog pretraživanja za ključeve sa vrednostima Kn < Kn+1 < ... < Km.
  2. Ako je ključ Kr koren ovog stabla, nacrtati opštu sliku.
  3. Izraziti cenu stabla preko cena njegovih podstabala.

Rešenje

  1. Optimalno stablo binarnog pretraživanja je ono stablo čija je cena najmanja, gde cenu definišemo kao: , gde su Pi verovatnoće pristupa ključevima Kn...Km, a Qi verovatnoće pristupa eksternim čvorovima.
  2. Opšta slika optimalnog stabla binarnog pretraživanja
  3. .

.

Napomene

  1. Na K1 2022 je bio isti ovaj zadatak i jedan student je uradio dve rotacije ulevo oko x, na šta je Mišić rekao da to nema smisla iako tako piše u zadatku.