ПМТ/К2 Јануар 2021
- Овај рок није решен. Помозите SI Wiki тако што ћете га решити.
Други колоквијум у јануарском року 2021. године одржан је 31. јануара 2021.
Питање 1
- (3п) Нацртати двострани и једнострани амплитудски спектар сигнала , . Одредити средњу снагу сигнала .
- (4п) Објаснити принцип формирања мултиплекса са фреквенцијском расподелом канала. Нацртати блок шему комплетног система за пренос три телефонска сигнала применом AM1BO модулације.
Питање 2
- (3п) Описати врсте филтара и дефинисати њихове функције преноса. Објаснити начин рада филтара у спектралном домену.
- (2п) Одредити минималну учестаност одабирања сигнала чија је максимална учестаност у спектру , ако је за потребе реконструкције на располагању реалан NF филтар чија је ширина прелазне области једнака ? Нацртати спектар дискретизованог сигнала за одређену минималну учестаност одабирања .
Задатак 1
Дат је сигнал кога чини периодична униполарна поворка правоугаоних импулса периоде , времена трајања импулса и амиплитуде . Време почетка импулса је . Познато је да је двострани спектар поворке правоугаоних импулса описан изразом
- (3п) Нацртати облик амплитудског спектра сигнала у опсегу учестаности до 5kHz. Колико се спектралних компоненти налази у опсегу до 5kHz (навести учестаност сваке од компонената)? Написати израз за укупну снагу компонената сигнала које се налазе у овом опсегу.
- (2п) Одредити средњу снагу сигнала , као и средњу снагу сигнала који се добија пропуштањем сигнала кроз филтар пропусник опсега учестаности (POU), чија је амплитудска карактеристика описана са:
Задатак 2
Сигнал чија максимална учестаност у спектру износи 10kHz преноси се поступком импулсне кодне модулације (PCM). Сигнал се одабире учестаношћу која је 10% већа од минималне учестаности, одређене теоремом одабирања. Расподела амплитуда одбирака сигнала је униформна у интервалу . Квантизација одбирака сигнала је униформна са q=16 квантизационих нивоа, док се кодирање сигнала врши простим бинарним кодом почевши од најниже квантизационе вредности.
- (2п) Одредити проток добијеног PCM сигнала.
- (4п) За следећи низ амплитуда одбирака на улазу квантизера, одредити одговарајући низ одбирака на излазу квантизера и низ бита на излазу кодера: -3.94, +2.57, -0.57, +3.85 [V]. Одредити однос сигнал/шум квантизације и вредност изразити у децибелима.
- (2п) Одредити капацитет потребан за складиштење информације о дигитализованој верзији сигнала у трајању t=10min.