ОРТ2

Извор: SI Wiki
Датум измене: 22. новембар 2022. у 23:08; аутор: KockaAdmiralac (разговор | доприноси) (Ko je ovo stavio ovde)
Пређи на навигацију Пређи на претрагу

Основи рачунарске технике 2 је обавезан предмет у трећем семестру.

Корисне везе

Настава

На предмету се обрађују следеће области:

  • Први блок: Пројектовање уређаја
  • Други блок: Увод у архитектуру и организацију рачунара, архитектура рачунара - хардвер, архитектура рачунара - софтвер (софтверски део долази на трећем уместо на другом колоквијуму)
  • Трећи блок: Организација рачунара, пројектовање дела процесора (на вежбама, ради се у симулатору Logisim)

Задаци на колоквијумима обично долазе са вежби, док је област увода у архитектуру и организацију рачунара која се обрађује само на предавањима потребна за прве две лабораторијске вежбе (поред тога, предавања нису нарочито потребна за добијање оцене).

Пројекат

Пројекат се у школској 2021/2022. години ради у AORSim симулатору и сваки студент предаје пројекат засебно. Симулатор је доступан на страници предмета, у одељку Пројекат. Пројекат вреди 20 поена и подразумева пројектовање процесора. На одбрани постоје модификације, као и испитивање теорије у вези са реализованим пројектом. Одбране пројекта се одржавају у јануарском, фебруарском и септембарском испитном року.

Модификације најчешће носе свака по 10 бодова (пројекат сам по себи не носи никакве бодове поред тога што је основа за израду), али може доћи до промене уколико сарадници на предмету примете да су дали претешке модификације (што се до сада у јануару често дешавало).

По речима предметних сарадника, пројекат се могао у потпуности ископирати од других студената, све док студент који копира уме да одговори на сва постављена питања у вези са пројектом и успешно уради модификације. Уколико студент не уме да одговори на постављена питања у вези са пројектом, или пројекат није направљен по захтевима, може се десити да на одбрани не освоји никакве бодове.

Водич за пројекат тренутно није доступан. Доступан је водич за пројекат из 2020/2021. године, када је пројекат рађен у Logisim, али може послужити због типа задатка на модификацијама.

Лабораторијске вежбе

На предмету се одржавају четири лабораторијске вежбе, свака по 5 бодова. Могу се поправити у јануарском и фебруарском испитном року, и на једну вежбу је максимално могуће изаћи два пута.

Прва лабораторијска вежба

Прва лабораторијска вежба ради се у симулатору Quartus, који се такође радио на ПОРТ. Тема вежбе је коришћење PS/2 протокола за комуникацију са тастатуром. Пре прве лабораторијске вежбе организује се показна лабораторијска вежба, где асистенти покажу како се ради са PS/2 протоколом и како се преко њега комуницира са тастатуром. На правој лабораторијској вежби се бодују два дела: сама PS/2 комуникација, и њена примена за комуникацију са тастатуром. Није познато колико се сваки од ових делова бодује пре лабораторијске вежбе. Школске 2022/2023. године први део се бодовао са 3 бода а други са 2.

Друга и трећа лабораторијска вежба

Активности на другој и трећој лабораторијској вежби изгледају овако:

  1. Улазни тест на Moodle платформи од 10 минута и 3 питања
    • На страници предмета се могу наћи примери питања на улазном тесту: први и други пример су за другу лабораторијску вежбу, док је трећи пример за трећу лабораторијску вежбу (други пример није видљив са странице предмета)
      • У примеру су питања сличног облика као што може доћи на лабораторијској вежби
      • Сви тачни одговори на примеру теста су под а
    • Уколико је студент на улазном тесту освојио 0 или 1 бод он на лабораторијској вежби има 0 бодова и не наставља са даљим радом на лабораторијској вежби
    • Уколико је студент освојио 2 бода на улазном тесту, то се у коначном бодовању рачуна као 1 бод, а уколико је освојио 3 бода то се рачуна као два бода
  2. Током остатка лабораторијске вежбе демонстратор такође испитује студента о градиву које је дотад пређено на предмету
    • Демонстратор може да додели до три бода на основу процењеног знања
  3. После улазног теста се прелази на рад у симулатору simORT2 где се пишу одговори на задата питања у вези са задатим програмом у документу (Word, WordPad или чисти текст) који се на крају вежбе предаје на мрежни диск
    • Рад у симулатору је показан на неком од предавања другог блока
    • Примери питања у вези са програмом се могу наћи на страници предмета
    • Сабрани бодови од испитивања демонстратора и улазног теста се множе са процентом урађености овог дела
      • Овај део такође прегледају демонстратори, али након што је лабораторијска вежба готова
      • Није потребно знати баш све ставке на том делу како би се остварила максимална урађеност

Укратко. бодовање ове две лабораторијске вежбе функционише овако:

  • — Бодови освојени на улазном тесту (од 0 до 3)
  • — Бодови освојени од демонстратора (од 0 до 3)
  • — Проценат урађености дела лабораторијске вежбе са симулатором (од 0 до 1)
  • Коначна оцена:
  • Генерално, на лабораторијским вежбама има највише студената са 4 или 5 бодова у зависности од тога да ли су тачно одговорили на 2 или 3 питања са улазног теста.

Четврта лабораторијска вежба

Четврта лабораторијска вежба, од школске 2021/22. године, ради се у симулатору Logisim. Постоје велике шансе да се од школске 2022/2023. године ради у Logisim-evolution уместо старом Logisim-у. Пре лабораторијске вежбе на страници предмета се објави списак инструкција за које може бити тражено да се пројектују на лабораторијској вежби. На лабораторијској вежби дође једна од инструкција датих пре лабораторијске вежбе. Пројектовање FETCH фазе извршавања инструкције носи 2 бода, док пројектовање EXEC фазе носи 8 бодова. На лабораторијској вежби се ради на процесору са готове четири фазе као са трећег блока вежби. Није дозвољено коришћење уграђених Logisim компоненти, већ се морају користити компоненте из ЕТФ Logisim библиотеке.

Доступне су следеће модификације са треће лабораторијске вежбе:

Испитни рокови

Испитни рокови су доступни на страници предмета, али је већина доступних испитних рокова пре 2018. и немају решења. На SI Wiki се испод могу наћи скорији рокови, од којих неки имају решења. Неке непреписане рокове можете пронаћи у одељку за потребну помоћ.

Уколико желите да додате рок, посетите страницу за прављење рока.

Колоквијум 1

Колоквијум 2

Колоквијум 3

Испит

Начин оцењивања

  • K1, K2 — Бодови са првог и другог колоквијума, носе по 20 бодова.
  • L1, L2, L3, L4 — Бодови са лабораторијских вежби, свака по 5 бодова.
  • I — Испитни део, носи 20 бодова.
  • Pr — Носи 20 бодова.
  • P — Коначан број бодова: .
Бодови
Оцена 5 6 7 8 9 10

Изузетно школске 2021/22. године, на молбу студената, омогућено је да се поени са испита у јануарском року сачувају како би се пројекат бранио у термину у фебруарском року.

Потребна помоћ